دستگاه XVR چیست؟

دستگاه های ضبط تصویر XVR

فعالان صنعت سیستم های نظارت تصویری طی ۳ سال اخیر شاهد رشد سریع تکنولوژی در این صنعت بوده اند. با ورود سری های جدید سیستم های تصویری تحت بستر آنالوگ یا همان HD Analog ها ، بعد از اینکه سیستم HD-SDI حداقل در ایران نتوانست موفقیت چشم گیری بدست آورد، با ورود شرکت های مختلف به این عرصه و ارائه تکنولوژی های ارزان تر با کارایی بیشتر ناگهان ساختار دوربین ها و دستگاه های نظارت تصویری متحول شد. تکنولوژی های AHD ، HD-CVI و HD-TVI به سرعت جای خود را در بازار بدست آوردند.

AHD به واسطه اینکه از ابتدا پشتیبانی از سیستم های آنالوگ CVBS را در دستور کار خود قرار داده بود مورد توجه فعالان بازار قرار گرفت و با توجه به اینکه پردازنده های Hisilicon امکان پردازش دیتای دیجیتال را هم فراهم می کرد به سرعت دستگاه های HVR در بازار گسترش یافت به طوری که این دستگاه امکان پشتیبانی همزمان از سه سیستم AHD ، CVBS و همچنین دوربین های IP یا همان تحت شبکه را البته با برخی محدودیت ها را امکان پذیر کرد.

در مدت بسیار کوتاهی از این زمان دو رقیب اصلی کمپانی Nextchip یعنی Techwell و Dahua نیز به فکر پشتیبانی از سیستم های آنالوگ افتادند و دستگاه های CVI و TVI نیز به سرعت به سمت تولید دستگاه های HVR یا همان Hybrid Video Recorders رفتند.

دستگاه XVR

همزمان با این پیشترفت در دستگاه های ضبط تصویر ، دوربین های این نسل های جدید نیز به سرعت خود را به روز کردند. از ابتدا پردازنده های ۲۴۳۱ و ۲۴۳۱H قابلیت استفاده به صورت AHD و CVBS را از طریق منوی این پردازنده فراهم کردند اما تولید کننده های چینی نی زبه سرعت با تولید چیپ های هایبرید پا به عرصه رقابت با تولید و عرضه چیپ های ارزان تر و قابلیت پشتیبانی همزمان از چند سیستم نمودند که در ایران به دوربین های ۱-۴ یا دوربین های هایبرید معروف شدند که شاید به نظر برخی از فعالان بازار از نظر کیفیت با نمونه های اصلی آن تکنولوژی تفاوت و مغایرت دارد.

این چیپ ها امکان ارائه چهار سیستم تصویر AHD، HD-CVI ، HD-TVI و سیستم آنالوگ یا CVBS را فراهم می کنند که در کیفیت های ۷۲۰p و ۱۰۸۰p موجود می باشد.

اخیرا شرکت های چینی اقدام به تولید دستگاه های جدیدی کرده اند که ضمن داشتن امکانات دستگاه های HVR قابلیت اتصال دوربین های HD-TVI را نیز دارند که به دستگاه های XVR مشهور شده اند.

دستگاه های ضبط تصویر جدید یا همان XVR امکان ضبط و پخش تصاویر همه نسل های دوربین های آنالوگ اچ دی ، آنالوگ و تحت شبکه البته به غیر از تکنولوژی HD-CVI را دارند.

تا زمان انتشار این مقاله چند نکته مهم در مورد این دستگاه ها وجود دارد:

۱- این دستگاه های به صورت همزمان حداقل امکان نمایش تصویر دو تکنولوژی AHD و TVI را به صورت همزمان ندارند و یکی از این سیستم ها قابل انتخاب است

۲- هنوز شرکت داهوا اقدام عملی برای ورود به این سیستم نکرده است البته برخی اخبار حاکی از ارائه یک چیپ جدید توسط یک شرکت چینی است که امکان استفاده از تکنولوژی CVI را نیز به دستگاه های XVR می دهد که احتمالا در چند ماه پایانی سال ۲۰۱۶ باید منتظر آن باشیم

۳- معمولا در سیستم های چند منظوره کیفیت و امکانات نسبت به سیستم های تک منظوره پایین تر می باشد.

 

تا رسیدن این تکنولوژی به ایران حدقال چند هفته ای زمان باقی مانده و تا  اینکه نتایج استفاده از این سیستم به تجربه ثابت شود چند ماهی زمان لازم است.

 

نوشته شده توسط : پدرام حاتم

کپی بردازی از مطالب سایت cctvteacher با ذکر منبع بلامانع است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *